پکیج شوفاژ دیواری

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت کرج بورانی های عزیز. امروز قصد داریم در مورد پکیج، توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

پکیج شوفاژ دیواری، دستگاهی است که می تواند آب گرم بهداشتی (مصرفی) مانند آبگرم دوش، دستشویی، آشپزخانه) و همچنین آب داغ گرمایشی (مانند آبگرم رادیاتور، فن کوئل، سیستم گرمایش از کف) را تامین نماید. بطور کلی میتوان گفت که پکیج حرارتی، قابلیت های یک موتورخانه شوفاژ را دارا می باشد که به صورت بسته کوچک (پکیج) درآمده است بطوری که به راحتی در یک کابینت آشپزخانه جای می گیرد.

در این مقاله به جای استفاده از کلمه "پکیج شوفاژ دیواری" برای راحتی، فقط از کلمه "پکیج" استفاده گردیده است.

مزایای پکیج:

کوچک و سبک می باشد و فضای کمی را اشغال می کند.

قیمت آن نسبت به یک موتورخانه شوفاژ بسیار پایین تر می باشد.

بازدهی انرژی آن بالا و مصرف سوخت کمی دارد.

هزینه لوله کشی و نصب آن کم می باشد.

استقلال گرمایشی واحد های ساختمانی از یکدیگر

 

با توجه به مزایای پکیج حرارتی هرروز بر تعداد مصرف کنندگان آن افزوده می گردد. برای آنکه بتوانیم به خوبی از پکیج استفاده نماییم و در صورت بروز خرابی آن را تعمیر نماییم، می بایست بدانیم که پکیج چگونه کار می کند و مکانیزم آن چیست.

پکیج می تواند در سه وضعیت قرار گیرد:

1)وضعیت تابستانه

2)وضعیت زمستانه

3)وضعیت خاموش

مادامی که کلید پکیج را در حالت تابستانه قرار می دهیم، دستگاه فقط آب گرم بهداشتی را تامین می نماید و آب داغ گرمایشی قطع می باشد (زیرا در تابستان نیازی به گرم شدن رادیاتور ها نداریم)

هنگامی که پکیج را در حالت زمستانه قرار می دهیم، دستگاه می تواند آب گرم بهداشتی و همچنین آب داغ گرمایشی رادیاتور ها را نیز تامین نماید. لازم به ذکر است که پکیج قادر نیست بطور همزمان هم آب داغ گرمایشی و هم آب گرم بهداشتی را تامین نماید. اولویت پکیج همواره برای آب گرم بهداشتی می باشد به این صورت که تا مصرف کننده، نیازی به آب گرم بهداشتی برای شستن دست و ظروف و حمام و ... نداشته باشد، دستگاه به گرم کردن آب داغ گرمایشی می پردازد به محض آنکه آب گرم بهداشتی باز شود (شیر آب گرم باز شود)، پکیج فقط به گرم کردن آب گرم بهداشتی می پردازد و آب داغ گرمایشی دیگر گرم نمی شود. به عنوان مثال در مدت زمانی که فردی داخل حمام است و آب گرم دوش فعال است، دیگر آب داخل رادیاتور ها گرم نمی شود. نتیجه آنکه اگر فردی به مدت زیاد دوش بگیرد و یا آب گرم مصرف نماید، چون در آن مدت آب داخل رادیاتور ها گرم نمی شود، در نتیجه محیط ساختمان، رو به سردی می رود.

رعایت نکات زیر باعث می گردد تا آسیب کمتری به پکیج وارد شود و طول عمر دستگاه افزایش یابد:

1)استفاده از فیلترگاز در مسیر ورود گاز به مشعل

2)استفاده از محافظ برق برای پکیج

3)استفاده از فیلتر تصفیه آب در مسیر ورودی آب سرد به پکیج